Jak działa skup samochodów używanych?

Skup samochodów używanychSkupy samochodów powoli zaczynają wypierać z rynku inne firmy handlujące autami, takie jak komisy samochodowe.

Czym jest jest skup samochodów używanych?

Wydaje się, że warto zacząć od krótkiego wyjaśnienia czym właściwie jest skup samochodów i w jaki sposób działa. Generalnie, jest to firma, która pod pewnymi względami przypomina komis samochodowy. Im bliżej jednak przyjrzeć się skupowi i komisowi tym mniej widać podobieństw a więcej różnic.

Skup kupuje auta po to, aby później jak najszybciej je sprzedać z zyskiem. Różnica w porównaniu do komisu jest więc znacząca, gdyż ten drugi jest pośrednikiem pobierającym prowizję, a nie kupcem samochodu.

Skup zjawia się pod drzwiami klienta

Każdy skup ma swoje własne metody działania. W większości największy nacisk jednak kładzie na wygodę jak również na oszczędność czasu swoich klientów. Dlatego też, nie jest konieczne przyjeżdżanie do siedziby firmy, lecz jego przedstawiciele zjawiają się u klienta. Przyjeżdżają oni z gotowym kompletem dokumentów i w ciągu kilkudziesięciu minut, bo tyle co najwyżej trwa spotkanie, są gotowi, aby zawrzeć umowę o sprzedaży auta.

Ile trwa współpraca ze skupem?

Niemal każdy auto skup chlubi się tym, że pracuje wyjątkowo szybko. Jak wspomniano powyżej za główny cel firma stawia sobie wygodę klienta, dlatego też nie każe mu zbyt długo czekać. Najczęściej gotowa jest umówić spotkanie w zasadzie w dowolnym terminie, jaki tylko pasuje klientowi. Warto też zauważyć, że spotkanie to jest ustalane przeważnie najpóźniej kilka godzin po wypełnieniu formularza kontaktowego. Zwykle jednak ma to miejsce szybciej, a jeśli zamiast wypełniania formularza od razu dzwoni się do skupu spotkanie umawiane jest od ręki.

Warto również wspomnieć o sposobie i czasie zapłaty za kupione przez skup samochodów auto. Zwykle, pracownik skupu przyjeżdża do klienta już z gotówką. Ma on ją przygotowaną jeszcze przed podpisaniem umowy, ażeby od razu móc zapłacić klientowi, jeśli ten zdecyduje się na sprzedaż. Wyjątek stanowi sytuacja, w której klient wyraźnie zaznaczy, że nie chce dostać gotówki do reki, lecz woli, aby na jego konto bankowe wpłynął przelew na stosowną kwotę.

Nie każdy skup jednak jest tak samo profesjonalny. Na uwagę zasługują:

InfocarGroup

https://www.infocargroup.pl/

SellCars

https://sellcars.warszawa.pl/

Od czego należy zacząć?

Sprzedaż auta w skupie można zacząć na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich, to wizyta na stronie internetowej skupu, na której w widocznym miejscu, znajduje się zakładka z formularzem do wypełnienia. Warto zauważyć, ze wypełnienie formularza jeszcze do niczego nie zobowiązuje. Służy ono jedynie temu, aby firma miała możliwość ocenić, czy w ogóle opłaca mu się kupować dany samochód. Zwykle decyzja jest pozytywna, wtedy można wstępnie wycenić samochód i podczas rozmowy podać klientowi ustaloną kwotę.

Drugi sposób na rozpoczęcie handlu to po prostu wykonanie telefonu. W zasadzie, rozmowa zwykle zaczyna się od odpowiedzenia na pytania, które zawarte są właśnie we wspomnianym formularzu. Trzeba poinformować pracownika skupu o tym, jaki samochód ma się do zaoferowania. Najbardziej interesuje go rok produkcji wozu i oczywiście marka. Nie bez znaczenia jest również przebieg. Warto także podać wszelkie dodatkowe informacje o które pracownik nie pyta, a które mogą być istotne.

Wycena szczegółowa

Na podstawie informacji od potencjalnego klienta firma dokonuje jedynie najbardziej podstawowej i bardzo ogólnej wyceny. Ażeby móc dokonać wyceny bardziej szczegółowej pracownik skupu musi oczywiście zobaczyć auto na własne oczy. Możliwość taka pojawia się podczas umówionego przez telefon spotkania. Wtedy to najpierw pracownik ogląda auto, później proponuje za nie konkretną cenę, a po jej akceptacji przez klienta przedstawia umowę do podpisania i wręcza klientowi zapłatę. Oczywiście, wszystko może się nieco wydłużyć, jeśli klientowi nie do końca odpowiada wycena i chce ją negocjować.

Źródła: