Jak szybko i skutecznie sprzedać nieruchomość?

Szybka sprzedaż nieruchomości - umowaJak szybko i skutecznie sprzedać nieruchomość? Handel jest motorem rozwoju cywilizacji na Ziemi. Być może zabrzmi to dość górnolotnie, jednak przecież wyprawy podróżników po całym świecie miały na celu często właśnie ożywienie kontaktów handlowych. Choćby portugalski odkrywca Vasco da Gama, wyruszył w podróż morską, szukając krótszej drogi handlowej z Europy do Indii i ostatecznie odkrył bezpieczniejszą i szybszą niż lądowa drogę do handlu z krajami Azji Południowej.

Handlem zajmuje się obecnie nie tylko wielu rodaków żeglarza, ale też ogromna grupa Polaków - czasem aktywnie, jako sprzedawcy, czasem bardziej pasywnie, jako kupujący. O popularności handlu świadczyć może fakt, że tylko jedna z wielu platform sprzedażowych - Allegro.pl - chwali się liczbą ponad 20 milionów zarejestrowanych użytkowników, którzy każdego miesiąca są stroną w kilkunastu milionach transakcji kupna - sprzedaży. Jak sobie jednak z tym handlem radzimy? Jeśli chodzi o rzeczy o niskiej wartości - całkiem nieźle. Znacznie gorzej wygląda sytuacja, gdy chcemy sprzedać nieruchomość. Dlaczego tak jest i co można zrobić, by całość szła znacznie sprawniej? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Duża wartość duży kłopot

Sprzedaż mienia o małej wartości jest stosunkowo bezproblemowa. Istnieje wiele portali, które pozwalają za darmo lub za niewielkie pieniądze wystawić ogłoszenie o chęci sprzedaży, a jeśli ustalimy odpowiednio atrakcyjną cenę, to zapewne dość szybko znajdziemy nabywcę na nasz towar. Transakcja będzie o tyle łatwiejsza, że przy zakupach za kwoty rzędu kilkudziesięciu do kilkuset złotych na ogół wystarczy, by po prostu wyjąć odpowiednią kwotę z portfela. O wiele trudniejsza jest sytuacja w przypadku wciąż dość częstych transakcji związanych z kupnem lub sprzedażą auta. Gdy w grę wchodzą kwoty rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych, znacznie trudniej jest przygotować taką gotówkę - ograniczeniem są tu chociażby limity związane z wypłatami z bankomatów, nie zawsze natomiast możemy umówić się na płatność przelewem.

Najgorsza sytuacja występuje natomiast w przypadku chęci sprzedania nieruchomości. Choć zarówno podaż, jak i popyt na rynku są dość duże, to znalezienie odpowiedniej pary sprzedający - kupujący, by móc przeprowadzić transakcję nie zawsze jest łatwe. Dlatego też sprzedający próbują różnych metod, od rozwieszania kartek z ogłoszeniami na pobliskich słupach poprzez ogłoszenia w prasie lub Internecie aż po skorzystanie z pośredników, pomagających w sprzedaży nieruchomości. Efektywność tych działań jest bardzo różna.

Sprzedaż bezpośrednia nie zawsze jest efektywna

Przy dużych kwotach transakcyjnych, nawet niewielka procentowo kwota prowizji za pomoc w transakcji, przekłada się na całkiem spore kwoty. Dlatego też część sprzedających usiłuje sprzedać swoją nieruchomość na własną rękę, bez wspomagania się innymi. Zazwyczaj próba ta polega na wypytaniu znajomych, rozklejeniu ogłoszeń o sprzedaży w najbliższej okolicy oraz umieszczeniu ogłoszenia w Internecie. Na ogół skuteczność tych działań jest jednak z różnych powodów dość ograniczona, szukamy więc innej drogi.

A może biuro nieruchomości?

Jeśli pogodziliśmy się już z koniecznością zapłaty prowizji, równie dobrze możemy udać się do biura nieruchomości i zlecić mu poszukiwanie kupca na nasze mieszkanie. Zastanówmy się jednak, na czym tak naprawdę będzie polegała rola biura. Zapewne wśród pierwszych kroków będzie wykonanie czynności, które sami byśmy wykonali, próbując sprzedać lokal bezpośrednio. Pośrednik może umieścić ogłoszenie o sprzedaży na swojej stronie internetowej, prawdopodobnie zamieści je też na kilku portalach, może zainstaluje na naszym balkonie baner z numerem telefonu i słowem "sprzedam"?

W praktyce jednak, efektywność tych działań może być niewiele lepsza, niż w przypadku sprzedaży bezpośredniej - główną różnicą będzie tu kwestia prowizji, którą będziemy musieli zapłacić, gdy wreszcie jakiś chętny zgłosi się do nas za pośrednictwem biura. Wciąż jednak całość może trwać miesiącami lub nawet latami, gdyż nigdy nie wiemy, czy i kiedy pojawi się ktoś, kto będzie zainteresowany zarówno naszym mieszkaniem, jak i będzie skłonny zapłacić za nie cenę, której możemy zażądać. Czy jest zatem szybsza droga?

Szybka sprzedaż, czyli skup nieruchomości

Bardzo często nie stać nas na prowadzenie procesu sprzedaży naszego mieszkania przez długie miesiące. Z różnych powodów możemy potrzebować pieniędzy wcześniej. Co gorsza, każdy miesiąc, przez który nie udaje nam się pozbyć naszej nieruchomości, może oznaczać konieczność opłacenia kolejnego czynszu, kolejnej prowizji za utrzymywanie ogłoszenia o sprzedaży, potencjalnie trzeba będzie wykonać różne drobne naprawy - to wszystko po prostu się nie opłaca. Rozwiązaniem może tu być skorzystanie z oferty firm prowadzących skup nieruchomości. Większość z nich deklaruje możliwość przeprowadzenia całej transakcji na tyle szybko, że od momentu zgłoszenia się z ofertą sprzedaży nieruchomości po przelew na nasze konto mija tylko do dwóch tygodni. Nawet jeśli termin ten miałby się trochę wydłużyć to i tak jest to niesamowicie szybka ścieżka w porównaniu z opcją korzystania z pośrednika lub próbami samodzielnej sprzedaży.

Musimy się co prawda liczyć z tym, że zaoferowana nam przez skup nieruchomości cena może być mniejsza niż ta, której byśmy oczekiwali, jednak jak mówi przysłowie: "lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu". Jeśli więc zależy nam na szybkiej sprzedaży, to może to być najlepsza możliwa oferta. Nawet bowiem jeżeli obniżylibyśmy znacząco cenę tylko po to, żeby spróbować sprzedać mieszkanie bezpośrednio, to sama transakcja może potrwać długo.

Przecież same procedury związane z kredytem potrafią trwać długimi tygodniami i nigdy nie ma gwarancji, czy kredyt ten zostanie udzielony. Może się więc okazać, że ostateczna cena, za którą sprzedamy nasze lokum, będzie podobnego rzędu jak ta, którą otrzymalibyśmy od firmy prowadzącej skup nieruchomości. W dodatku zanim uda się sfinalizować całą transakcję, a na naszym koncie pojawi się gotówka, mogą upłynąć nawet 2 miesiące, których prawdopodobnie nie mamy, skoro interesuje nas szybka ścieżka sprzedaży nieruchomości.

Źródła: