Komputery w zastosowaniach przemysłowych

Komputer w zastosowaniu przemysłowymKomputery przemysłowe to urządzenia odróżniające się od "tradycyjnego" komputera domowego przede wszystkim budową oraz pełnioną funkcją. Komputer przemysłowy jest to komputer, który został stworzony z myślą o funkcjonowaniu w trudnych warunkach przemysłowych, czyli na przykład w halach produkcyjnych lub magazynach. Z tego powodu musi on być dużo bardziej odporny na działanie wszelkich warunków zewnętrznych.

Konieczny element hali przemysłowej

Zinformatyzowanie baz danych oraz możliwość obsługi niektórych urządzeń produkcyjnych tylko i wyłącznie za pomocą komputera sprawiają, że komputery przemysłowe są niezbędnym wyposażeniem wszystkich zakładów przemysłowych. Komputer taki powstał w celu sprawowania kontroli nad procesami przemysłowymi. Jednocześnie może być przy tym spokojnie oparty na tej samej logicznej architekturze, przez co mimo bardzo specyficznych zastosowań, wszelkie dane są dobrze udokumentowane a zarazem łatwe w użyciu. Ułatwia to pełna możliwość kompatybilności komputera przemysłowego z komputerem osobistym.

Budowa i funkcjonowanie

Cechą charakterystyczną komputerów przemysłowych jest fakt, że nie trzeba w nich zwykle stosować pamięci masowych o dużej wielkości, ponieważ posiadają one pamięć "Flash" z systemem operacyjnym i wszelkimi potrzebnymi aplikacjami. Poza tym, mając do dyspozycji kilka jednostek można z nich tworzyć coś na kształt lokalnej sieci funkcjonującej w systemie rozproszonym terytorialnie za sprawą zintegrowanej karty sieciowej. Wygląd zewnętrzny również zdecydowanie w tym przypadku odbiega od powszechnych wyobrażeń i skojarzeń ze słowem komputer.

W obudowie chroniącej przed ewentualnymi uszkodzeniami często możemy spotkać się z możliwością szybkiego połączenia płyty głównej z wyświetlaczem LCD, na którym później można dokonywać wizualizacji całych procesów przemysłowych, już bezpośrednio na hali, na której będzie on potem przebiegał. Każdy komputer tego typu ma także swój interfejs transmisji szeregowej, w którym jest w stanie nawiązać bezpośrednie połączenie z urządzeniami, robotami wykonującymi pracę na samej linii produkcyjnej. Starając się wymienić najpopularniejsze można by wspomnieć tu o RS-485, RS-232,FireWire, czy o USB.

Nowoczesny komputer panelowy

Ciekawą i praktyczną alternatywę stanowi tu komputer panelowy, który w jednej obudowie łączy w sobie wszystkie wspomniane elementy, a także wszystkie funkcje. Mowa tutaj o pełnym zintegrowaniu takich części jak: jednostka główna, wspomniany wyświetlacz LCD, a także pełny układ interfejsowy - https://itouchsystem.pl/komputery-panelowe-budowa-zastosowanie-informacje/. Poza tym, każdy użytkownik korzysta z tego rodzaju urządzenia za pomocą wygodnego dotykowego panelu operatorskiego. Monitor dotykowy dostosowany do potrzeb i specyfiki funkcjonowania danego zakładu przemysłowego, hali produkcyjnej, ułatwia korzystanie z komputera nawet w najtrudniejszych i najbardziej niewygodnych warunkach. Rzecz jasna zarówno wyświetlacz LCD jak i sam terminal dotykowy, są zabezpieczone przed jakimikolwiek uszkodzeniami. Komputery panelowe ze względu na swoją wygodę i praktyczność użytkowania, jak i na dużą jakość multimedialną są wykorzystywane zarówno przy wykonywaniu różnego rodzaju wizualizacji oraz sterowania w przemyśle, ale także jako punkty informacyjne i terminale sprzedaży. W dużo mniejszym stopniu, ale mogą także funkcjonować jako aplikacje medyczne.

Indywidualne dopasowanie do potrzeb

W zakładach przemysłowych mogą występować trudne warunki, które jednak, w zależności od hali, mogą być od siebie skrajnie różne. Surowe warunki przemysłowe to zarówno bardzo wysoka jak i bardzo niska temperatura powietrza, to duże stężenie wilgoci, zapylenie, albo po prostu narażenie na uszkodzenia mechaniczne. Wszystkie komputery przemysłowe są skonstruowane w sposób, który chroni je przed uszkodzeniami wywołanymi tego rodzaju czynnikami, ale mimo wszystko dokonując wyboru na temat konkretnego sprzętu należy koniecznie brać pod uwagę indywidualne warunki jego użytkowania. Dotyczy to również kwestii ewentualnego wyposażenia całego sprzętu - https://itouchsystem.pl/komputery-przemyslowe/.

Dlaczego komputer przemysłowy jest trwały i niezawodny?

Komputer przemysłowy to rozwiązanie dla konieczności zastosowania technologii informatycznej na halach produkcyjnych, magazynach, w miejscach, w których występują trudne warunki, i w których "zwykłe" komputery prywatne mogłyby być narażone na zniszczenie. Z tego powodu urządzenia te są skonstruowane w taki sposób aby w jak największym stopniu zminimalizować możliwość wystąpienia ewentualnego uszkodzenia lub awarii, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej funkcjonalności i wydajności pracy. Jest to możliwe chociażby przy zastosowaniu komputera panelowego wraz ze współpracującym z nim monitorem dotykowym.