Samokształcenie - proces edukacyjny

SamokształcenieEdukacja to proces długotrwały, nie możemy powiedzieć jednoznacznie, że zakończyliśmy edukację, że już się nie uczymy. Tak naprawdę zdobywamy wiedzę każdego dnia. Wiele osób chce się dalej uczyć, nawet po uzyskaniu jakiegoś tytułu naukowego.

A co jeśli nie studia?

W tym wypadku mamy do dyspozycji kilka innych propozycji. Pierwsza z nich to kursy doszkalające, zarówno te, na które jesteśmy delegowani z firmy, w jakiej pracujemy jak również kursy, na jakie wybieramy się, bo tego chcemy dla siebie.

Pozwoli nam to nie tylko na doskonalenie swoich umiejętności, ale również na wyspecjalizowanie się w czymś, zdobyciu nowych uprawnień, certyfikatów.

Dziś możemy się kształcić również na kursach otwartych. Wiele z takich zajęć jest darmowych, ale nie po każdym możemy otrzymać stosowny certyfikat. Jest również świetne rozwiązanie dla osób zapracowanych oraz tych, które nie mogą sobie pozwolić na częste wyjazdy. Kursy internetowe rozwiązują wszelkie ich problemy.

E-learning

E-learning jest dziś naprawdę modny. W taki sposób można zrobić kurs praktycznie z każdej dziedziny, od prawa i rachunkowości przez psychologię, jeżyki obce i reklamę aż po informatykę, kurs projektowania graficznego i szybkiego czytania. Dziś wiele osób stawia również na samokształcenie. Nie są to żadne kursy, ale po prostu praca w domu. Potrzeba do tego oczywiście czasu i silnej woli, ale wielu osobom naprawdę się udaje.

Samodzielnie można nauczyć się wielu rzeczy, od znajomości języków obcych, przez gotowanie i obsługę skomplikowanych programów komputerowych aż po granie na instrumencie muzycznym. Owszem, potrzebujmy do tego różnych pomocy, ale dziś wszystko można znaleźć w sieci. Możemy korzystać z internetowych kursów języka, podręczników, książek kucharskich, ale także pomocy bardziej doświadczonych osób. Bardzo wygodne i nowoczesne są również usługi typu coś za coś. Wiele stron internetowych udostępnia takie banki umiejętności, na przykład ja nauczę cię grac na gitarze, a ty pokażesz mi jak zrobić perfekcyjny manicure.

Źródła: