Wady i zalety inwestowania w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomościInwestycja w nieruchomości kojarzy się wielu osobom wyłącznie z wynajmem mieszkań, ale możliwości w tym zakresie są o wiele większe. Aby zacząć w ten sposób inwestować, wcale nie musisz mieć wielkich kwot pieniędzy na start, a sam proces inwestowania jest o wiele łatwiejszy i bezpieczniejszy aniżeli gra na giełdzie, a daje większe zyski niż tradycyjna lokata bankowa.

Nieruchomość to nie tylko lokal mieszkaniowy, ale również między innymi lokal użytkowy, magazyn, kamienica, powierzchnia biurowa czy grunt. Możliwości czerpania zysku z posiadania nieruchomości są praktycznie nieograniczone. Możemy je wynajmować, dzierżawić lub sami użytkować, aby jakimś czasie sprzedać z zyskiem. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tego rodzaju inwestycjom.

W jakie nieruchomości warto inwestować?

To, jaki będzie Twój zysk z inwestycji, zależy od wielu czynników. Są wśród nich rodzaj posiadanej nieruchomości, jej lokalizacja, stan, w jakim się znajduje, przeznaczenie, sytuacja rynkowa i inne. Nieruchomość to nie zawsze pewny zysk. Zanim zdecydujesz się zainwestować swoje pieniądze w jakiś konkretny lokal lub grunt, dobrze przeanalizuj wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na pozyskanie najemców. Weź pod uwagę konkurencję na rynku, położenie nieruchomości (centrum miasta czy peryferie), to czy nieruchomość będzie wymagać od Ciebie ciągłego zaangażowania (przykładowo zabytkowa kamienica podlegająca ochronie zabytków) czy będzie niemalże bezobsługowa (pomieszczenia biurowe lub magazyny na wynajem).

Kluczowe w kwestii przyszłych zysków jest, podjęcie decyzji o rodzaju nieruchomości inwestycyjnej. Wybór jest ogromny. Najpopularniejsza droga to oczywiście zakup mieszkania lub kilku mieszkań na wynajem. Możesz też, pokusić się o kupno całego budynku mieszkalnego przykładowo kamienicy.

Dobrymi, zyskownymi i bardzo popularnymi w ostatnich latach rozwiązaniami są wysokiej klasy apartamenty na wynajem oraz zabytkowe budynki przeznaczone na cele turystyczne (dworek, willa, zamek).

Niesłabnącym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszą się również grunty zarówno te rolne jak i działki budowlane. Przed ich zakupem, warto zorientować się, jaki jest plan zagospodarowania w najbliższej okolicy, co pomoże ocenić opłacalność takiej inwestycji.

W dużych miastach dobrym pomysłem jest inwestowanie w lokale użytkowe na wynajmem pod handel i usługi. Takie inwestycje w praktyce bardzo rzadko bywają chybione i przynoszą wymierne zyski nieprzerwanie przez długi okres. Równie interesującym rozwiązaniem są powierzchnie biurowe pod wynajem. W obecnych czasach takie lokale to podstawa funkcjonowania wielu firm, zarówno tych dużych, jak i mniejszych dopiero wchodzących na rynek, dla których inwestycja we własną nieruchomość nie jest możliwa.

Jakie są wady i zalety inwestowania w nieruchomości?

Żadna inwestycja nie jest opatrzona pewnością trwałych zysków, podobnie jest z nieruchomościami. Musimy się więc liczyć z pewnym ryzykiem inwestycyjnym, jednak przy dobrej analizie możemy naprawdę sporo zyskać.

Planując inwestycję, powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie plusy i minusy takiego rozwiązania.

Zalety inwestowania w nieruchomości, to między innymi stale rosnąca popularność mieszkań i innego rodzaju lokali na wynajem. Duże zainteresowanie na rynku wynika nie tylko z potrzeb polaków, ale również jest napędzane napływem obcokrajowców, którzy chcą rozpocząć nowe życie w naszym kraju. Zapotrzebowanie w tym sektorze jest naprawdę duże i w ciągu kilku ostatnich lat ma stałą tendencję wzrostową.

Kolejną zaletą jest fakt, że inwestycja w nieruchomość jest z reguły obarczona stosunkowo niskim ryzykiem, zwłaszcza jeśli inwestujemy w jeden z dwóch najpopularniejszych sposobów, czyli w mieszkania i lokale użytkowe. Dodatkowym plusem jest to, że obsługa takiej inwestycji nie wymaga właściwie żadnej specjalistycznej wiedzy i poradzi sobie z nią każdy, a sama kontrola inwestycji nie wymaga wiele czasu ani wysiłku.

Musimy jednak pamiętać, że każdy medal ma dwie strony i podobnie jest z inwestowaniem w nieruchomości. To rozwiązanie także ma wady.

Pierwszą i dla wielu początkujących inwestorów najpoważniejszą jest konieczność posiadania środków finansowych na zakup nieruchomości. Tę barierę można pokonać, ale wymaga to czasu i zaangażowania. Z pewnością łatwiej będzie na początek odłożyć środki na inwestycję w niewielki lokal handlowy niż apartament w centrum miasta. Często wykorzystywanym przez inwestorów wyjściem z sytuacji, jest kredyt inwestycyjny lub hipoteczny. Przy dobrej kalkulacji nie jest to złe rozwiązanie.

Jednak trzeba podejść do niego rozsądnie i dokładnie policzyć wszystkie koszty, które trzeba będzie ponieść. Nie wystarczy, że zyski je pokryją. Aby inwestycja była na dłuższą metę opłacalną, przebicie musi być spore. Jeżeli nie mamy doświadczenia w tego typu kwestiach, warto przed podjęciem decyzji o zakupie skonsultować sprawę z doświadczonym analitykiem rynkowym, doradcą do spraw nieruchomości lub doradcą finansowym.

Kolejne trudności, jakie mogą nas spotkać to duża konkurencja na rynku, trudności w ewentualnej sprzedaży nieruchomości czy ryzyko trafienia na sprawiających problemy najemców. Wielu sytuacji po prostu nie jesteśmy w stanie w pełni przewidzieć i trzeba się z tym liczyć od początku.

Rynek nieruchomości podlega okresowym wahaniom. Nie można jednoznacznie określić, jak będzie wyglądał za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Dlatego, jeżeli mamy wolne środki i chcemy je zainwestować, bezpieczniej rozłożyć je na kilka mniejszych inwestycji w różnych dziedzinach - przykładowo część zainwestować w nieruchomość mieszkaniową, część w grunty, trochę w obligacje czy lokaty. W ten sposób ponosimy mniejsze ryzyko utraty całego posiadanego majątku.

Źródła: