Współpraca z blogerami… popłaca

Współpraca z blogeramiJeszcze nie tak dawno temu, większość osób zajmujących się marketingiem w ogóle nie postrzegała blogerów jako partnerów biznesowych - wiele się jednak zmieniło i dziś możemy już z pewnością powiedzieć, że branża blogerska tzw. blogosfera stała się dojrzałym medium, które odbiera budżety marketingowe nie tylko prasie, ale także niezastąpionej dotychczas telewizji.

Współczesne kampanie marketingowe, a rosnące zainteresowanie blogosferą

Chcąc sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego to właśnie blogi stają się doskonałym nośnikiem reklamy, trzeba sobie najpierw uświadomić z jakiego powodu telewizja, radio czy niezastąpiona kiedyś prasa przestają być głównym źródłem informacji? Sprawa jest dość prosta - powodem takiego stanu rzeczy jest coraz mniejsze zaufanie do tego rodzaju mediów, wynikające głównie z tego, że reklamują one wszystko, bardzo często nawet wykluczające się produkty czy też usługi. Zaufanie do tradycyjnych mediów musi się jednak gdzieś przenieść i tutaj właśnie przechodzimy do sedna, a więc do internetu, gdzie niezależni twórcy mają szansę ze swoim przekazem trafiać do coraz to szerszego grona odbiorców, zyskując wciąż rosnącą popularność.

Przenoszenie się zaufania klientów w stronę internetu sprawia, że również i budżety na marketing zostają skierowane właśnie w tym kierunku - czy współpraca z blogerami jest jednak faktycznie aż tak skuteczna? A jeżeli tak, to dlaczego?

Blogerzy i ich wpływ na użytkowników

Aktualnie zakłada się, że około 10-20% budżetu na reklamy w internecie pochodzi z przesunięcia środków z reklamy telewizyjnej, co jasno wskazuje, że specjaliści od marketingu właśnie tam widzą szanse i możliwości. Oczywistym wydaje się, więc pytanie, dlaczego to właśnie blogerzy są dobrym nośnikiem reklamy? Powodów jest co najmniej kilka:

1. Zaufanie

Blogi, w większości przypadków skupiają się na historii jednego człowieka, nie są więc masowe i przez to odczłowieczone jak chociażby telewizja, z którą większość ludzi się nie identyfikuje. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda z blogami - czytając go, przywiązujemy się do autora, między nim, a jego odbiorcami tworzy się pewna więź, która przekłada się na zaufanie do tego, co autor bloga nam poleci. Biorąc to pod uwagę nietrudno zauważyć, że blogerzy są w stanie stosunkowo łatwo kształtować decyzje zakupowe.

2. Grupa docelowa

Blogi łączą ludzi o podobnych zainteresowaniach czy pasjach, dzięki czemu reklamodawca, wybierając konkretnego blogera do współpracy, ma szansę trafić bezpośrednio do swojej grupy docelowej. Taka możliwość nie istnieje, jeżeli mówimy o telewizji czy radiu, gdzie odbiorca może być różny. Blogi gromadzą natomiast ludzi o zbliżonych poglądach czy też podejściu do życia - analizując blogosferę, możemy więc znaleźć miejsce, gdzie znajdują się użytkownicy, na których najbardziej nam zależy, ci, których najpewniej zainteresuje nasz produkt czy też usługa. Poprzez współpracę z blogerem możemy trafić właśnie do nich, dzięki czemu kampania marketingowa będzie o wiele bardziej skuteczna.

3. Trwałość

Reklama umieszczona na blogu nie znika - wpis nie jest w większości wypadków usuwany zaraz po zakończeniu kampanii, dzięki czemu użytkownicy mogą go zawsze odnaleźć (szczególnie jeżeli będzie on dobrze wypozycjonowany). W porównaniu do reklamy telewizyjnej czy radiowej, ta na blogu jest więc znacznie trwalsza.

Współpraca z blogerami dla wielu firm może być przygodą, która przyniesie nieoczekiwane, niezwykle pozytywne efektu. W dzisiejszych czasach niezwykle ważne jest więc, aby systematycznie śledzić, co dzieje się w blogosferze i sprawnie "wyłapywać" cieszące się zainteresowaniem blogi, na którym mogłyby zostać zareklamowane nasze produkty czy też usługi.