Blog pomysłem na biznes, czyli jak spieniężyć popularność

BlogBlog to miejsce tematyczne, które przyciąga wielu czytelników. Ciekawe wpisy oraz treści obecnie nie służą jednak tylko do pozyskania nowych fanów czy samej prezentacji szerokiemu gronu, ale i również są sposobem na zmonetyzowanie popularności witryny. Możliwość ta została dostrzeżona już jakiś czas temu, a obecnie coraz więcej osób zarabia mniejsze lub większe sumy, będąc blogerami.

Niewielka część z nich dzięki zarabianiu na blogu może pozwolić sobie na potraktowanie tego zajęcia jako pełnoprawnego etatu i rezygnacje z pracy. Blog jest idealnym miejscem na wyświetlenie reklamy oraz zarabianie realnych pieniędzy. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze i najskuteczniejsze metody, dzięki którym oprócz satysfakcji z dobrze prowadzonego bloga będziemy mogli również uzyskać fundusze na jego utrzymanie, rozwój lub wypłatę dla siebie za trud włożony w jego przygotowanie.

Reklamy

Reklamy to zdecydowanie najpopularniejszy pomysł na pozyskiwanie pieniędzy. Blog jak każde inne miejsce jest świetną powierzchnią reklamową. Boczne niewykorzystywane banery czy górny panel nad tekstem z pewnością sprawdza się doskonale w takim celu. Na rynku istnieje wiele sieci reklamowych, gdzie możemy się zarejestrować i rozpocząć wyświetlanie reklam na swoim blogu. Na rynku istnieje wiele serwisów oraz marek, które umożliwiają zarabianie pieniędzy w taki sposób. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest np. Google AdSense. Gdy zdecydujemy umieścić się reklamy Google na naszym blogu, firma będzie dzieliła się zyskami z nich z nami, a my otrzymywać będziemy drobne sumy za wyświetlenie lub kliknięcie w reklamę. Stawki w Polsce nie są najwyższe i średnio mogą wynosić ok. kilku złotych za 1000 wyświetleń. Zarobek zależy od tego, dla jakiej firmy będziemy wyświetlać reklamy, jaką ofertę od niej otrzymamy oraz jakiego typu będą to reklamy. Ceny za granicą np. w Niemczech są dużo wyższe, dlatego nie jest to sposób na regularne utrzymywanie się, jeśli nie posiadamy portalu z setkami tysięcy wejść miesięcznie. Jest to zatem doskonały pomysł, aby pokryć utrzymanie bloga lub zarobić kilkuset złotowe sumy. Proces uruchamiania wyświetlania reklam jest również prosty. Wystarczy na blogu umieścić kod html w odpowiednim miejscu i uruchomić stronę. Wyświetlenia będą zliczane już w systemie np. Google AdSense, a po uzbieraniu konkretnej sumy będziemy mogli wypłacić swoje zarobione pieniądze.

Treści sponsorowane

Kolejnym sposobem, który daje dużo większe możliwości zarabiania na swoim blogu, jest publikowanie treści sponsorowanych. Są to artykuły tematyczne o konkretnym pozytywnym wydźwięku, które zawierają promocje danej marki czy firmy. Wiele osób decyduje się na taki krok i w ten sposób pozyskuje klientów. Im bardziej poczytnego bloga posiadamy i im więcej czytelników regularnie odwiedza naszą stronę, tym wyższe stawki możemy żądać za dany tekst. W internecie funkcjonują również różne serwisy dla Influencerów które łączą osoby chcące zamieścić taki tekst z blogerami. Nie będzie to typowy Influence Marketing, gdyż nie będziemy osobiście polecać produktów, a jedynie zamieścimy tematyczny wpis z adresem i nazwą firmy. Osoby chętne do zamieszczenia takich treści możemy również wyszukiwać np. na Facebooku czy w ogłoszeniach internetowych. Wiele firm jest skłonnych zapłacić sumy rzędu kilkudziesięciu złotych za taką publikację.

Influence Marketing

Trzecim sposobem zarabiania na własnym blogu jest Influence Marketing. To rodzaj reklamy, w którym Influencer w zamian za opłatę tworzy materiały o danym produkcie i rekomenduje go swoim czytelnikom. Materiał taki jest w całości poświęcony firmie czy usłudze, a osoba publikująca go na swoim blogu tworzy pochlebny wpis. Trend ten jest coraz bardziej popularny i ma wiele plusów. Marki chętnie korzystają z niego, gdyż nie jest nachalny, a czytelnicy pozytywnie odbierają dany produkt, gdyż jest on prezentowany przez lubianego blogera. Wiele badań na temat marketingu sieciowego dowodzi również że zdecydowanie chętniej sięgamy po produkty polecane przez bliskich, znajomych czy idoli niż te rekomendowane w reklamach, czy na billboardach. Jeśli zamierzamy zostać Influencerem, powinniśmy posiadać bloga z przynajmniej 1-2 tysięczną liczbą odbiorców. Najprostszym sposobem spieniężenia popularności bloga jest zarejestrowanie się na portalu łączącym influencerów z reklamodawcami i wystawienie swojej oferty. Zleceń możemy również szukać prywatnie na własną rękę. Ceny za wpis różnią się, ale kilkanaście - kilkadziesiąt złotych przy kilkutysięcznej liczbie odwiedzających nie jest rzadkością. W ten sposób publikując kilka wpisów miesięcznie, możemy zarobić ok. kilkuset złotych.

Sieci Afiliacyjne i programy partnerskie

Jednym z ciekawszych pomysłów na zarabianie na blogu są sieci afiliacyjne. To serwisy, które udostępniają reklamy graficzne czy tekstowe np. produktów bankowych, czy kosmetycznych. Jeśli po umieszczeniu ich na blogu, jeśli ktoś kliknie na nie i np. wykupi produkt - my otrzymujemy pieniądze. Na rynku funkcjonuje kilka takich sieci czy programów partnerskich. Dotyczą one różnych dziedzin, choć bankowa tematyka zaliczana jest do najpopularniejszej. Rozpoczęcie zarabiania w ten sposób nie jest wymagające i polega jedynie na rejestracji, wyborze produktu, który chcemy promować oraz umieszczenia linku lub baneru na naszym blogu. Za założenie np. konta bankowego przy pomocy naszego banera umieszczonego na blogu możemy otrzymać kilkadziesiąt lub nawet 100-200 złotych. Jeśli w odpowiedni sposób zachęcimy naszych czytelników, do skorzystania z takich ofert miesięczny zarobek może być całkiem pokaźny. Wiele osób utrzymuje się z tego sposobu zarabiania, promując produkty również na innych portalach. Warto zatem zapoznać się z tematem i rozważyć wszystkie opcje.

Czy można utrzymać się z własnego bloga?

Utrzymywanie się z prowadzenia własnego bloga jest bardzo ciekawym tematem. Taki sposób pracy jest wymarzonym wielu osób. Internet daje jak najbardziej taką możliwość, ale nie jest ona przeznaczona dla wszystkich. Aby móc całkowicie utrzymywać się z prowadzenia bloga, musimy poświęcać mu równie wiele czasu i uwagi co tradycyjnej pracy. Regularne wpisy, znajdowanie ciekawych tematów czy promocja bloga to tylko niektóre zadania, z jakimi będziemy musieli się zmierzyć. Aby zarabiać "tradycyjną pensję" na blogu, trzeba również być popularnym i przyciągać wielu czytelników. Konieczne jest także dogłębne zapoznanie się z wszystkimi możliwościami zarabiania i wykorzystanie ich w sposób efektywny. Na rynku istnieje jednak dużo sposobów, aby monetyzować popularność i ruch na naszym blogu a wiele osób potrafi utrzymać się, np. podróżując i opisując swoje wycieczki. Jeśli więc zależy nam na tym, utrzymywanie się z prowadzenia bloga, jest możliwe, lecz musimy dokładnie zaplanować cały proces.

Czy warto zarabiać na własnym blogu?

Wiele osób prowadzących bloga zastanawia się, czy warto wdrażać zarabianie pieniędzy w życie. Wątpliwości te powodują małe sumy, czasami konieczność poświęcenia czasu na implementację reklam czy programów oraz różnorodne opinie na temat zarabiania na blogu. Odpowiedź na pytanie jest jednak jak najbardziej pozytywna. Nawet osoby, które mają kilkuset czytelników, mogą przy pomocy bloga uzyskiwać drobne dochody z bloga. Kwoty, jakie zrobimy na początku, nie będą pozwalały utrzymywać się z niego, ale z pewnością będą miłym dodatkiem do naszej podstawowej pensji lub sfinansują zakup domeny czy opłatę hostingu. Nawet jeśli nie jesteśmy przekonani do tej metody zarabiania, warto wypróbować kilka z nich i sprawdzić jak będą funkcjonowały w praktyce. Jeśli nie sprawdzą się, to będziemy mogli zrezygnować z nich w każdej chwili, a jeśli okażą się miłą niespodzianką - rozwijać i zarabiać znacznie więcej.