Rodzaje grafiki cyfrowej. Zalety i wady grafiki wektorowej

Grafika cyfrowaMyśląc o grafice cyfrowej od razu mamy przed oczami ładną stronę internetową. Dla wielu osób, stworzenie takiej grafiki wydaje się być prostym zadaniem. Uważają oni, że wystarczy nieco zmysłu estetycznego i program do tworzenia. Oczywiście taki tok myślenia jest błędny. Powyższe wystarczy do tego, aby zacząć amatorską zabawę z tą dziedziną. Żeby tworzyć grafiką godną uwagi potrzeba ogromnej wiedzy, umiejętności i wyczucia.

Tworzenie grafiki to także dosyć skomplikowana sprawa po względem czysto informatycznym.

Rodzaje grafiki komputerowej

Na myśli są tu oczywiście dwa rodzaje grafiki:

  • grafika rastrowa, zwana bitmapową,
  • grafika wektorowa.

Teoretycznie obydwie techniki służą do tego samego, jednak pomiędzy nimi znajdziemy wiele różnic.

Grafika rastrowa składa się z wielu punktów, gdzie każdy z nich ma określoną barwę. Od umieszczenia tych punktów zależy finalny efekt. Wadą tej techniki jest fakt, że po znacznym powiększeniu obrazu, bardzo wyraźnie widać pojedyncze punkty (piksele).

Grafika wektorowa nie opiera się na pojedynczych punktach. Tutaj kluczem jest matematyczny opis obiektu. Brzmi to skomplikowanie, ale w skrócie oznacza to, że każdy narysowany obiekt ma swoje współrzędne, więc po powiększeniu obrazu nie widać zmian.

Tworzenie grafiki komputerowej

Zalety i wady grafiki wektorowej

Do plusów należy na pewno fakt, że ten rodzaj grafiki jest skalowalny, można motykować obrazy poprzez zmienianie parametrów obrazów. Mniejszy rozmiar obrazka czy animacji nie wpływa na jakość danego elementu graficznego. Poza tym takie elementy graficzne mają znacznie mniejszy rozmiar w przypadku zastosowań, które nie są fotografiami, czyli w przypadku herbów, flag czy różnych wykresów i schematów technicznych.

Za pomocą takich elementów graficznych można również w ciekawy i nowoczesny sposób opisywać przestrzeni trójwymiarowe. Te grafiki w prosty sposób konwertuje się do grafiki rastrowej. Musimy również mieć świadomość tego, że grafika wektorowa ma kilka wad.

Jeśli obraz rastrowy jest bardzo skomplikowany nie opłaca się go konwertować do grafiki wektorowej. Złożoność pamięciowa dla obrazów fotorealistycznych jest również naprawdę złożona. Ten rodzaj grafiki sprawdza się jednak idealnie, gdy tworzymy element z niewielka ilością szczegółów, ale ważny jest realizm.

Komentarze