Ludzka wyobraźnia nie zna granic - tak mówi pewne porzekadło. Jest to prawda i tylko od człowieka zależy, do czego on jej użyje, i czy w ogóle to zrobi. Zostaliśmy zupełnie za darmo obdarzeni tym pięknym darem, jakim jest posiadanie wyobraźni, więc może warto z niej skorzystać w konstruktywny sposób? I pokazać dzięki temu, że jednak można dzięki niej zdziałać wiele dobrego?
Nic tak nie pozbawia człowieka możliwości odniesienia sukcesu, zrealizowania jakiegoś przedsięwzięcia i celu, sięgnięcia po niemożliwe jak bezsensowne wykorzystanie własnej wyobraźni, potencjału i energii na robienie mało konstruktywnych rzeczy - albo całkowite ich zmarnowanie.
I nie ma się co oszukiwać, wiele osób tak robi. Najlepiej świadczą o tym rezultaty, jakie osiągają w życiu oraz to, co robią na co dzień. Jak wiadomo, nie jest to najczęściej nic kreatywnego. Niewłaściwie ukierunkowana uwaga człowieka to przepis na porażkę. Jednak można to odwrócić.
Nie bój się użyć własnej wyobraźni
Ludzie bardzo często boją się marzyć o dokonywaniu wielkich rzeczy i sukcesie. Może brzmieć to zaskakująco, jednak tak się dzieje. Kiedy by ich zapytać, czy mają jakieś wielkie cele i pragną coś zrealizować w życiu, zazwyczaj można byłoby zobaczyć na ich twarzach panikę a w głosie zakłopotanie. Wyglądają na wręcz zastraszonych faktem, iż w ogóle mogą marzyć o osiągnięciu jakiegoś większego celu. Zadowalają się raczej czymś małym a sukces to dla nich dziwnie wręcz brzmiące słowo.
Słyszy się także czasami o tym, jak ludzie mówią, że ciężko im sobie coś wyobrazić albo że nie mają dość rozwiniętej wyobraźni. Nic bardziej mylnego. Każdy człowiek potrafi być pomysłowy. Przecież jako dzieci wszyscy marzyliśmy, nie było przeszkód w wyobrażaniu sobie czegoś i praktycznie nie istniały żadne hamulce pod tym względem. Co się takiego w takim razie stało?
Kiedy człowiek dorasta, to zazwyczaj przestaje wierzyć w to, że mogą w jego życiu zacząć dziać się cuda. Niestety nacisk szarego społeczeństwa daje się we znaki i praktycznie pozbawia się człowieka całej radości bycia sobą, indywidualności, własnej woli i zaczyna być on małym posłusznym trybikiem w całej tej maszynie, jaką jest społeczeństwo i ogólnie przyjęte normy zachowania i postępowania, które - oględnie rzecz ujmując - nie sprzyjają człowiekowi. Dlatego z takim mozołem ludzie osiągają jakikolwiek sukces w życiu - o ile w ogóle go osiągają. Wszelkie marzenia o dokonaniu czegoś wielkiego zostały spłaszczone i zepchnięte gdzieś na dalszy plan. To bardzo smutne.
Cofnąć się do dzieciństwa
Mimo wszystko jest też dobra wiadomość. Wyobraźnia może być na nowo „rozkręcona”. W tym celu należałoby sobie przypomnieć jak to było być dzieckiem. Czyli cofnąć się do czasów, w których faktycznie każdy marzył i zachowywał się tak, jakby żadne ograniczenia nie istniały. Dodać przy okazji należy, iż tym, co jeszcze hamuje ludzi przed używaniem wyobraźni, jest strach przed wszelkimi opiniami z zewnątrz. W momencie, w którym człowiek zaczyna wybijać się z czymś przed jednolite społeczeństwo, jest narażony na bezpodstawną krytykę i ciągnięcie go z powrotem w dół. Jest to też przyczyną wszelkich zahamowań ludzi przed używaniem w pełni własnego potencjału i wyobraźni, albowiem boją się oni, że ze swoimi pomysłami będą traktowani jako „dorosłe dzieci”. Jednak to rzeczywistość i ludzie są smutni, więc dlaczego to ich właśnie człowiek ma słuchać i kierować się wytycznymi, jakie stworzyli? To jest właśnie ten nonsens, który warto obejść i się nim w ogóle nie przejmować. Jeśli ludzie, którym jakikolwiek sukces, entuzjazm, marzenie na wielką skalę itp. są obce to dlaczego w ogóle przejmować się ich opiniami?
Sukces w życiu czy w jakiejś dziedzinie lub zrealizowany cel w dużej mierze zależą od odpowiedniego użycia wyobraźni, potencjału własnego, jak i ukierunkowania uwagi i energii na to, co pragnie się zrobić. Przydaje się także odrobina sprytu, a jak wiadomo, spryt wymaga użycia wyobraźni - tak więc należy dać jej coś do roboty, ona to uwielbia, ponieważ dzięki temu się rozwija. Na koniec warto przytoczyć słowa bardzo mądrego człowieka.
"Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona."
- Albert Einstein
Komentarze