Rozwój umiejętności komunikowania się z innymi ludźmi

Umiejętności komunikowania sięRozwój umiejętności komunikowania się z innymi ludźmi. Dlaczego to takie ważne? Po co rozwijać tę umiejętność? Jakie korzyści ona przyniesie? Te i wiele innych pytań mogą cisnąć się na usta osobom, którym wydaje się, że to przecież nic trudnego - komunikować się z innymi. Życie jednak pokazuje, iż nie jest to takie łatwe, jakby się mogło wydawać. Skąd to przypuszczenie?

Wystarczy rozejrzeć się wokół i odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie, które brzmi: czy ludzie naprawdę potrafią komunikować się ze sobą w odpowiedni sposób? No cóż, patrząc, w jakim stanie są relacje między ludźmi - tak bliskimi, jak i dalszymi - można dojść do smutnego wniosku, że daleko jeszcze gatunkowi ludzkiemu do sprawnego porozumiewania się. Związki, biznesy, przyjaźnie itd. upadają często właśnie na skutek braku tej jakże ważnej umiejętności. Nie ma się co oszukiwać. Nawet drobne nieporozumienia, błahe sprawy, które pozostają niewyjaśnione i niezrozumiane, mogą być przyczyną katastrofy, czyli zerwania relacji. W każdej dziedzinie życia umiejętność skutecznego komunikowania się jest na wagę złota - i to trzeba zrozumieć, ponieważ dzięki temu zyskać można wiele. Jeśli marzy się o sukcesie, i to gdziekolwiek, to pominięcie umiejętności porozumiewania się zniweczy cały plan i marzenia osiągnięcia wspaniałych rezultatów. Jak wiadomo, niczego nie osiągnie się bez innych ludzi - a bynajmniej nic tak spektakularnego, co można osiągnąć z udziałem innych osób. Tak więc pozyskiwanie ludzi do współpracy, polepszenie komunikacji w związku, lepsze dogadywanie się z przyjaciółmi i nawet bezproblemowe rozmowy z obcymi osobami mogą mieć miejsce jedynie wtedy, kiedy człowiek jest dobrym rozmówcą.

No dobrze. W takim razie jak się nim stać? W czym więc rzecz? Jak najlepiej zacząć rozwijać tą jakże bezcenną umiejętność? Przede wszystkim od słuchania. Tak, dobrze czytasz. Dobry rozmówca jest świetnym słuchaczem. To jest pierwszy i najważniejszy krok w uczeniu się, jak należy komunikować się z innymi. Zauważ, że ludzie sukcesu gromadzą wokół siebie nieprzeciętnych ludzi. To nie jest przypadek, że tak się dzieje. Każdy człowiek sukcesu wie, że aby osiągnąć sukces, musi zabiegać o współpracę z innymi ludźmi. A to, jak wielu takich ludzi sobie on pozyska, zależy od jego umiejętności budowania relacji. Rozwijając dalej to, o czym jest tutaj mowa. Czemu akurat słuchanie jest tak istotne? Albowiem prowadzi do zrozumienia, co drugi człowiek stara się przekazać. Niewiele osób tak jednak czyni. Problemem większości ludzi jest niestety to, że "nawijają" oni, nie słuchając innych - albo udają, że słuchają. Standardowa rozmowa wygląda zazwyczaj tak, że jedna osoba mówi bez przerwy, od czasu do czasu dając możliwość wypowiedzenia się drugiej stronie. Jednak w tym samym czasie, kiedy druga strona dochodzi do głosu, pierwsza myśli już o tym, co by tu powiedzieć później. Nie można więc mówić w tym przypadku o prawdziwym słuchaniu, a już tym bardziej o zrozumieniu. Zatem jeśli chcesz zrozumieć drugą osobę i zbudować z nią dobrą relację to musisz zrobić jedną rzecz. Słuchaj! To uczyń w pierwszej kolejności. Dzięki słuchaniu masz także możliwość przemyślenia tego, co słyszysz. Uwierz, nie każdy to robi i szczerze mówiąc to rzadkość.

Słuchanie prowadzi do zrozumienia

Słuchanie prowadzi do zrozumienia - o czym była już mowa. Zrozumienie daje zaś niesamowitą możliwość spojrzenia na rozmówcę w zupełnie inny sposób niż dotychczas. Nagle okazuje się, że siedzisz w jego głowie. Oczywiście to przenośnia. Niemniej rozumiesz jego punkt widzenia doskonale; rozumiesz swojego rozmówcę. Już samo to jest wielkim sukcesem. Dzięki temu masz możliwość przeanalizowania tego, co słyszysz i zareagowania w przemyślany sposób, używając rozsądku, a nie chaotycznie, jak wygląda to w przypadku większości ludzi. To jest bardzo ważne i przydaje się w życiu tak osobistym, jak i w zawodowym. Np. związek czy biznes wymagają od ludzi wysokich umiejętności komunikowania się, jeśli mają się rozwijać i stawać coraz lepsze. W sytuacjach konfliktowych również nieocenioną rolę odgrywa ta umiejętność, albowiem pomaga uniknąć poważnych sporów, bez których można się obejść albo załagodzić je, kiedy powstają - wiesz, że ludzie potrafią stworzyć prawdziwą katastrofę z powodu błahej rzeczy lub sprawy. Także z rozwijania się pod tym kątem wynikają tylko same plusy.

To wszystko - o czym była mowa powyżej - można ująć w jednym zdaniu: Słuchaj, albowiem prowadzi to do zastanowienia się nad tym, co usłyszałeś, a to prowadzi zaś do zrozumienia.

Prawdziwa komunikacja między ludźmi nie jest jednostronna i nigdy nie powinna taka być. To pełne zaangażowanie wszystkich stron, ponieważ daje to odpowiedni wgląd w obiekt rozmowy - czymkolwiek to jest. Tak więc wyzbądź się brzydkiego nawyku "nawijania" i zacznij słuchać oraz rozumieć. Pragnąc odnieść sukces w życiu, nie masz innego wyjścia. Tak więc najwyższa pora rozwinąć swoje umiejętności porozumiewania się i obserwować, jak dzięki temu relacje stają się piękniejsze.